نشرچشمه برگزیده‌ی سومین دوره‌ی کتاب سال سینمای ایران

زبان شعر در مشت اوست
October 6, 2011
نشرچشمه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت
October 11, 2011

«نشرچشمه» به عنوان ناشر برگزیده‌ی سومین دوره‌ی کتاب سال سینمای ایران انتخاب شد، و کتاب «تئوری‌های فیلمنامه در سینمای داستانی» نوشته‌ی «شاهپور شهبازی» برنده‌ي جایزه بهترین تالیف در حوزه سینما شد.

سومین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال سینمای ایران «نشرچشمه» را به عنوان ناشر برگزیده‌ی کتاب‌های سینمایی سال۸۹ انتخاب کرد.

مراسم سومین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال به همت «خانه‌ سینما» عصر شنبه ۷ آبان ماه در سالن سیف‌الله داد برگزار شد.همچنین هیات داوران جایزه‌ی کتاب سال سینمای ایران علاوه بر انتخاب «نشرچشمه» به عنوان ناشر برگزیده آثار سینمایی ، در حوزه تالیف سینمایی «تئوری های فیلمنامه در سینمای داستانی»، نوشته ی شاهپور شهبازی، را به عنوان اثر برگزیده‌ی سال در این حوزه معرفی کرد.

«حسن کیائیان» هنگام دریافت جایزه‌ی بهترین ناشر آثار سینمایی این دوره گفت: «از هیئت مدیره خانه سینما و هیئت داوران، به خصوص خانم گلی امامی که نمی توان تاثیر ایشان را در حوزه ادبیات نادیده گرفت تشکر می کنم.»

او همچنین از محسن آزرم به عنوان مسئول کتاب های سینمایی نشر چشمه تشکر کرد و با تاکید بر سخنان عسگرپور اظهار داشت: «سینما و کتاب از هم جدا نیستند و هیچ گاه در تقابل با هم قرار نمی گیرند. ما از سال ها قبل با مشکلاتی که امروز شما در سینما با آن مواجه هستید روبرو بودیم و معتقدم این افراد می آیند و می روند و این هنرمندان هستند که در هر دوره ای باقی می مانند و به فعالیت خود ادامه می دهند.»

همچنین هیئت داورانِ سومین دوره ی جایزه ی کتاب سال سینمای ایران، متشکل از گلی امامی، رخساره قانم مقامی و جمال امید، شهرام جعفری نژاد، رضا درستکار، امید روحانی و شهاب الدین عادل، به ریاست گلی امامی گزارش خود را پس از بررسی و مطالعه ی ۷۶کتاب منتشر شده ی سینمائی از آذر ماه ۱۳۸۷ تا پایان خرداد ۱۳۹۰، «تئوری‌های فیلمنامه در سینمای داستانی » را به عنوان اثر برگزیده انتخاب کرد.

در واقع در حوزه ی تالیف، هیئت داوران از میان ۵ نامزد

الف: «تئوری های فیلمنامه در سینمای داستانی»، نوشته‌ی شاهپور شهبازی، نشرچشمه

ب: «ساخت ایتالیا»، نوشته‌ی حسن حسینی، نشر روزنه کار

پ: «از کوچه ی سام»، مجموعه نقدهای هوشنگ گلمکانی، نشررَسش

ت: «نگاهی نو به دیرینه شناسی سینما»، پژوهشی موشکافانه از کیوان طباطبائیِ صمیمی و حسن بیانلو، نشر موزه ی سینما

ث: «واژه در قاب، ساختار شناسی جریان اقتباس ادبی در سینمای ایران« پژوهش مزدا مراد عباسی، نشر سوره مهر

ضمن تقدیر ویژه از تحقیق و پژوهش بسیار ارزشمند کیوان طباطبائی صمیمی و حسن بیانلو، جایزه‌ی بهترین تالیف سینمائی سومین دوره‌ی کتاب سینمائی را به کتاب «تئوری های فیلمنامه در سینمای داستانی» نوشته‌ی شاهپور شهبازی اهدا کرد. شاهپور شهبازی نیز جایزه‌اش را از گلی امامی و احمد مسجدجامعی دریافت کرد.

همچنین در حوزه‌ی ترجمه نیز کتاب «رومن به روایت پولانسکی» ترجمه‌ی «آزاده اخلاقی» و «کابوس امریکایی، درون مایه‌های اساسی سینمای آمریکا»، نوشته‌ی میشل سیوتا، ترجمه‌ی نادر تکمیل همایون که چندی پیش از سوی «نشرچشمه» منتشر شده بود به لیست ۵ نامزد نهایی این بخش راه یافته بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *