«شعارنویسی بر دیوار کاغذی» به چاپ دوم رسید

چاپ چهارم کتاب «مادربزرگت رو از این‌جا ببر» منتشر شد
April 8, 2015
نامه‌های عاشقانه‌ی احمد شاملو به آیدا زیر چاپ رفت
April 10, 2015

کتاب «شعارنویسی بر دیوار کاغذی (از متن و حاشیه‌ی ادبیات معاصر)» نوشته‌ی «امیر احمدی آریان» به چاپ دوم رسید.

کتاب «شعارنویسی بر دیوار کاغذی (از متن و حاشیه‌ی ادبیات معاصر)» نوشته‌ی «امیر احمدی آریان» به چاپ دوم رسید.

در این کتاب در واقع همه‌چیز از موضوعات و مسائل اجتماعی، پس‌زمینه‌های ادبیات در جامعه، نقد و مطالبی که مربوط به فضای ادبیات کشورمان در 15 سال اخیر می‌شود، وجود دارد.

کتاب مورد نظر، 2 بخش دارد. بخش ابتدایی مروری است بر آن‌چه در حوالی ادبیات داستانی گذشته، از ظهور ناگهانی خیل داستان‌نویسان جوان تا فشار 8 ساله‌ای که کم‌سابقه بود و ترسی که در جان نویسندگان ریشه دواند و مهاجرت تدریجی اهالی ادبیات به فضای مجازی. بخش دوم این اثر نیز نگاهی به متون منتشرشده، دارد و تلاشی برای شکار خصایل کلی و عناصر بوتیقایی داستان‌نویسی ایران در این دوران است.

نویسنده در این کتاب تلاشی را آغاز کرده است برای بررسی ادبیات دهه‌ی هشتاد. دورانی که به زعم نویسنده از سال هفتاد و شش، آغاز دوران اصلاحات، شروع می‌شود و تا سال هشتاد و هشت ادامه پیدا می‌کند. آریان در آغاز کتاب بیان می‌کند که چرا سال هفتاد و شش را به عنوان دوره‌ی آغاز این دوران انتخاب کرده است اما توضیح چندانی درباره اینکه چرا سال هشتاد و هشت را به عنوان پایان این دوران برگزیده است ارائه نمی‌دهد. چه به نظر من کم و بیش در ادبیات دهه نود بر همان پاشنه می‌گردد و می‌شود این سال‌ها را هم جزوی از دورانی دانست که از سال هفتاد و شش آغاز شده است، کم و بیش با مختصری تغییر، چرا که در این سال‌های اخیر اینترنت و فیس‌بوک نقش بارزتری در نویسنده‌تراشی ایفا کرده‌اند و کارگاه‌های داستان‌نویسی بیشتر و بیشتر نقش وضع حمل آنچه بر دل نویسنده‌ی فاقد اعتماد به نفس را ایفا می‌‌کنند.

آریان سعی کرده است شاخصه‌های ادبیات ده پانزده سال اخیر را برشمرد و بارز کند و دری برای نقد این دوران بگشاید. سال هفتاد و شش، به گفته بیشتر منتقدان سالی بود که گشایشی در روزنامه‌نویسی رخ داد و این گشایش موجب رونق گرفتن روزنامه‌نویسی ادبی هم شد. تا پیش از این دوران ادبیات و نقد ادبی بیشتر در مجله‌های ادبی دنبال می‌شد، مجلاتی چون آدینه، گردون و… اما پس از هفتاد و شش کم‌کم دوران مجله‌ها و تاثیرگذاری آن‌ها بر ادبیات به پایان خودش نزدیک شد و دورانی دیگر شروع شد که سیطره‌ی صفحات ادبی روزنامه‌ها بود بر فضای ادبی ایران؛ نویسندگان جوان صفحات ادبی تلاش کردند در هر زمینه‌ای قلم بزنند و بنویسند و آنچه از بارت و فوکو و کریستوا و… می‌دانستند و نمی‌دانستند روی داریه بریزند.

چاپ دوم «شعارنویسی بر دیوار کاغذی» با تیراژ 1000 و قیمت 7500 تومان منتشر شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *