رمان پلیسی «جنایت جردن» منتشر می‌شود

«برادران سیسترز» نوشته‌ی «پاتریک دوویت» به چاپ چهارم رسید
April 1, 2015
دو کتاب «هاروکی موراکامی» تجدید چاپ شد
April 3, 2015

اولین رمان از مجموعه رمان‌های پلیسی «علیرضا محمودی» با عنوان «جنایت جُردن» در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

علیرضا محمودی انتشار مجموعه‌ای از رمان‌های پلیسی خود را آغاز کرد. محمودی که سال‌هاست به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس، منتقد سینما و روزنامه‌نگار به کار مشغول است، در این رمان‌ها تلاش کرده تا قواعد ژانر را اجرا کند.

«جنایت جُردن» اولین پرونده از کارآگاه او با نام «هوشنگ توانا»‌ است که با قتلی فجیع روبه‌رو می‌شود. هوشنگ توانا افسر نیروی انتظامی است و سال‌ها تجربه‌ی پلیسی دارد. او با دستیار تازه‌اش در آخرین روزهای مانده به عید نوروز با این پرونده عجیب روبه‌رو می‌شوند. هوشنگ توانا کارآگاهی تنهاست که سوابق درخشانی در نیروی انتظامی دارد. عمل‌گرا و کمی هم تندخوست و در عین‌حال اصولی دارد که شخصیت خاص‌اش را ساخته‌اند.

محمودی یکی از چهره‌های ادبیات و سینمای ایران است که درباره‌ی ادبیات پلیسی سال‌ها تحقیق و مطالعه و طبع‌آزمایی کرده و حالا بعد از این امر تصمیم گرفته کارآگاهی ایرانی بسازد که در قواعد ژانر این نوع رمان حرکت می‌کند.

این نویسنده به تازگی کارگاه‌‌هایی هم برای تدریس نوشتن رمان پلیسی در شهر کتاب برگزار کرده است که با استقبال روبه‌رو شده. در سال‌های اخیر و با رشد دوباره‌ی مخاطبان رمان کارآگاهی و پلیسی در ایران، این ژانر مهم تاریخ ادبیات و زیرشاخه‌های آن اهمیتی دوچندان یافته‌اند. منتها در تمام این سال‌ها به ندرت شاهد آثار ژانری نویسنده‌ای ایرانی در این حوزه بوده‌ایم و عمده‌ی آثار پلیسی ایرانی شامل بازخوانی پرونده‌های قتل بوده‌اند.

با انتشار «جنایت جُردن» محمودی اولین تجربه‌ی پلیسی‌نویسی ژانری خود را به نمایش خواهد گذاشت. او نوشتن دو رمان دیگر از پرونده‌های هوشنگ توانا را نیز به پایان رسانده که با فاصله زمانی مناسب از سوی نشرچشمه منتشر خواهد شد

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *