داستان‌های فارسی نشرچشمه در پاییز ۸۹
July 25, 2010
«شاخ» دیگر منتشر نمی‌شود
July 26, 2010

جموعه‌داستان «دو کام حبس» نوشته‌ی مریم منصوری روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۹ ساعت ۱۵ در کافه‌ پراگ نقد و بررسی می‌شود. در این نشست محمد چرمشیر و فارس باقری نخستین مجموعه‌داستان منصوری را بررسی می‌کنند.

مجموعه‌داستان «دو کام حبس» نوشته‌ی مریم منصوری روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۹ ساعت ۱۵ در کافه‌ پراگ نقد و بررسی می‌شود.

در این نشست محمد چرمشیر و فارس باقری نخستین مجموعه‌داستان مریم منصوری را بررسی می‌کنند.

دو کام حبس نخستین مجموعه داستان مریم منصوری است. این مجموعه شامل ۶ داستان است که عبارتند از؛ یک داستان کافکایی بنویس، می‌خواهم عاشقت شوم!، تشنه، من یه اسبم، کفترچاهی، پیچیدگی و تاریکی.

نویسنده سعی کرده در هر یک از داستان‌ها شیوه روایتی و به تبع آن زبانی دیگر را تجربه کند و به همین سبب دراین مجموعه با زبان‌ها و روایت‌های متنوعی مواجهیم. اما در اغلب داستان‌ها مضمونی به نوعی مورد توجه و پرداخت قرار گرفته است؛ عشق از دست رفته! تباهی و تاریکی که بالا می‌آید و نفس را تنگ می‌کند و تشنگی. حتی مضامین اجتماعی هم در این داستان‌ها، از پس تنهایی آدم‌ها پرداخت شده است. لایه‌ای ظریف از زنانگی در اکثر داستان‌ها دیده می‌شود. البته این به معنای پرداختن به ویژگی‌ها یا دغدغه‌های صرف زنانه نیست و چه بسا که شخصیت محوری داستانی یک مرد باشد؛ کما این که در داستان «تاریکی» یا «کفترچاهی» چنین است. زنانگی در این داستان‌ها ابزاری برای ستیز با جنس مخالف و دریغ و افسوس بر داشته‌ها و نداشته‌ها نیست. بلکه اغلب دریچه‌ای‌ست برای نگریستن به هستی. دریچه‌ای که ویژگی‌ها، حساسیت‌ها و توانمندی‌های خاص خودش را دارد و طبیعی‌است که تمام این‌ها منجر به نگاهی ویژه به هستی می‌شود و البته شخصی.

در پشت جلد کتاب سطرهایی از داستان «کفترچاهی» آمده که چنین است؛ «یادت هست؟ کله‌ی سحر، توی تاریکی‌، آرام از دهنه‌ی چاه پایین می‌کشیدی تا کفترچاهی‌ها را توی خواب بگیری و بیندازی توی کیسه. گردن‌شان را می‌پیچاندی و تِق. پرهاشان را می‌کندی و جگر ریز و گرم اولین کفتر را خام خام می‌خوردی.

می‌‌گفتی ترد است. آفتاب زده بود که با کیسه‌های پُر، زیر پل راه‌آهن می‌ایستادیم و قطار از بالای سرمان می‌گذشت. درست ۷:۳۰و تو قه‌قه می‌زدی و هوه! حال می‌کردی که نعره می‌زنی و خودت هم صدایت را نمی‌شنوی که زیر چرخ‌های قطار، روی ریل گم می‌شد. یادت هست؟”

علاقه‌مندان به شرکت در این جلسه می‌توانند به آدرس میدان ولیعصر، بلوار کشاورز، بین فلسطین و حجاب، مجتمع تجاری سامان، کافه پراگ مراجعه کنند. ‏

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *