«تجریش» منتشر شده است

یادداشت «فرشته نوبخت» درباره‌ی رمان «تاول»
April 20, 2015
رمان دلتنگی‌های جوانی گم‌شده
April 21, 2015

«تجریش» نوشته‌ی «زکریا قائمی» از مجموعه «کتاب‌های قفسه‌ی آبی» منتشر شده است.

«تجریش» که دومین اثر قائمی‌ست، زندگی مشترک زن و مردی را به تصویر کشیده که داستان یک‌خطی جذاب و هیجان‌انگیزی ندارد و یکی از نمونه‌های مشابه است. زن و مرد داستان دو نیمه‌ی یک شکل هندسی متقارن هستند که گذشت زمان زوایای آن‌ها را تنبل کرده و اعتبار تقارن‌شان تنها به مدد تقویم قابل درک است.

قائمی نویسنده‌ی کتاب درباره‌ی اثر خود می‌گوید: «یادآوری یک نکته‌ی مهم را لااقل برای خودم ضروری می‌دانم، نکته‌ای که گویا تمام داستان بر آن استوار است: هر آنچه می‌گویم ممکن است در این لحظه درست باشد و در لحظه‌ای دیگر حتی همین امکان ناچیزی «درست بودن» را از دست بدهد. بر این اساس می‌توانم بگویم که این داستان در مورد درستیِ چیزها، مقولات، پدیده‌ها، مفاهیم و… است که روزگاری درست بوده‌اند اما حالا حتی نادرست هم نیستند و شاید اصلاً نیستند.»

در «تجریش» تکنیک‌های داستانی ویژه‌ای به چشم نمی‌خورد. زاویه‌ی روایت داستان اول شخص مفرد مونث و مذکر است. در داستان گاه به فراخور وضعیت داستانی این دو شخصِ اول مشرف بر تاریخ می‌شوند و گاه حوزه‌ی اشرافشان بر امور چنان محدود می‌شود که جز جمله‌ای کوتاه چیزی از آن‌ها صادر نمی‌شود. این دو شخصیت نیز در سیر روحی‌شان گاه سری به گذشته‌ها می‌زنند و گاه در آینده رؤیا می‌پردازند.

رمان «تجریش» با قیمت ۱۳۵۰۰ تومان منتشر شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *