«برادران سیسترز» نوشته‌ی «پاتریک دوویت» به چاپ چهارم رسید

فروش‌ ویژه‌ی اینترنتی کتاب «پذیرفتن» با امضای «گروس عبدالملکیان» تمدید شد
March 11, 2015
رمان پلیسی «جنایت جردن» منتشر می‌شود
April 3, 2015

«برادران سيسترز» دومين رمان نويسنده‌ی کانادايی «پاتريک دوويت» است. رمان اولش به نام Ablutions(2009) به شدت تحت تأثير فضای آثار بوکفسکيی‌ست. اين رمان موفقيتی نسبی پيدا کرد و به فهرست کتاب‌های منتخب نويسندگان نيويورک تايمز راه يافت. اين موفقيت راه را برای چاپ رمان دومش باز کرد. «برادران سيسترز» دو سال بعد در سال 2011 منتشر شد.  رمان دوم دوويت به شدت مورد توجه قرار گرفت. در تمام جوايز ادبی کانادا نامزد شد و دو جايزه دريافت کرد و در نهايت به فهرست نهايی جايزه‌ی «من‌بوکر» راه يافت. تقريباً در تمام فهرست‌های «بهترين کتاب‌های سال 2011» هم حضور داشت.

«پیمان خاکسار» مترجم اثر درباره‌ی این کتاب می‌گوید: «معمولاّ-براي خود من که اين‌طور است-وقتي می‌بينم کتابی بيش از حد مورد توجه قرار گرفته و جلدش پر از علائم خوش نقش و نگار جوايز گوناگون است برای خواندنش دودل می‌شوم. تجربه‌ی شخصی خودم باعث شده که خيلی به اين گونه آثار اعتماد نداشته باشم. يا زيادی «ادبی»اند يا بيش از حد ساختارشکن و البته گاهی اوقات هم دست سياست در اهدای جوايز بی‌تأثير نبوده. مثالش هم نوبل‌هايی که در اين چند سال اخير اعطا شده. فکر نکنم اگر کسی آثار ترانسترومر و يا لوکلزيو را نخواند چيز بزرگی از دست‌ داده باشد. معمولاً سعی می‌کنم دست کم چند صفحه‌ای از کتاب‌های نامزد بوکر و پوليتزر را بخوانم تا ببينم به درد خواندن و در نهايت ترجمه می‌خورند يا نه.»

وی در ادامه می‌گوید: « “برادران سيسترز” را زودتر از بقيه پيدا کردم و شايد هنوز بيست-سی صفحه بيشتر نخوانده بودم که با خودم گفتم بايد ترجمه‌اش کنم. بنابراين کتابی را که در دست ترجمه داشتم نيمه‌کاره رها کردم و همراه برادران سيسترز شدم. چيزی که برايم عجيب بود نامزد شدن اين رمان برای دريافت جايزه‌ی من‌بوکر بود. احساس کردم ذائقه‌ی داوران جوايز مهم ادبي در حال تغيير است. برادران سيسترز هم «ادبيات» است و هم بسيار پرکشش. بعيد می‌دانم کسی بيست صفحه‌ی اول را بخواند و نخواهد داستان را تا انتها دنبال کند. يکي از دوستداران کتاب حرف جالبی زده بود. نوشته بود که بالاخره جوايز ادبی کانادا دست از سر کاراکترهای نااميد و سياه‌انديش و منفعل و انديشمند و هميشه در رختخواب رمان‌های کانادايی برداشتند و به رمانی جايزه دادند که مهم‌ترين دغدغه‌اش روايت صحيح داستانی به شدت پرافت و خيز است. برای خود من هم “برادران سيسترز” يک کشف به تمام معنا بود. از تمام کلمات و لحظاتش حظ بی‌اندازه بردم. هر چه بگويم کم است. نگران نباشيد که اسم نويسنده را نمی‌شناسيد. بعدها اسم پاتريک دوويت را زياد خواهيد شنيد.»

چاپ چهارم این کتاب با قیمت 18000 تومان روانه‌ی بازار کتاب شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *