اولین دورهمی کتاب‌فروشی نشرچشمه‌ی کورش در شب‌های جشنواره‌ی فیلم برگزار شد

گزارش تصویری از مراسم جشن امضا و رونمایی کتاب «سرش را گذاشت روی فلز سرد»
February 3, 2015
دعوت به نشست نقد و بررسی مجموعه داستان «پل‌ها»
February 3, 2015

اولین دورهمی کتاب‌فروشی نشرچشمه‌ی کورش در شب‌های جشنواره‌ی فیلم با جشن امضا و دیدار نویسندگان چهار کتاب تازه‌ی داستانی، دوشنبه 13 بهمن‌ماه برگزار شد.

اولین دورهمی کتاب‌فروشی نشرچشمه‌ی کورش در شب‌های جشنواره‌ی فیلم با جشن امضا و دیدار نویسندگان چهار کتاب تازه‌ی داستانی، دوشنبه 13 بهمن‌ماه برگزار شد.

این مراسم با حضور «فرهاد بابایی»، نویسنده‌ی کتاب «جناب آقای شاهپور گرایِلی همراه خانواده»، «احمد ابوالفتحی»، نویسنده‌ی کتاب «پل‌ها»، «میترا معینی»، نویسنده‌ی کتاب «معبد لاک‌پشت» و «گلرنگ رنجبر»، نویسنده‌ی کتاب «کی از این چرخ‌وفلک پیاده می‌شوم؟»، «حسین سناپور» و «مهدی یزدانی‌خرم» برگزار شد.

حسین سناپور، نویسنده، منتقد و مدرس داستان‌نویسی در صحبت کوتاهی گفت:‌ «از میان این چهار کتاب رونمایی شده، تنها کتاب “کی از این چرخ‌وفلک پیاده می‌شوم؟” نوشته‌ی خانم رنجبر را خوانده‌ام. موضوعی که درباره‌ی این کتاب باید بگویم این است که در کارگاه‌های داستان‌نویسی من حدود چهل رمان نوشته شده که کتاب خانم رنجبر یکی از پنج کتاب خوب این کارگاه‌هاست. نویسنده در این کتاب نگاه خاص خودش را نسبت به محیط و جامعه منعکس کرده است. چون پیش از این، بیشتر انتظار داشتم که نویسنده‌های جوان داستان‌های عاشقانه داشته باشند؛ اما مسائل نویسنده در این کتاب برخورد با گذشته، مسئله‌ی مهاجرت و در بخش‌هایی، درگیری با جنس مخالف است. او مسائل خاص خودش را به خوبی منعکس کرده و کتاب او در زمان کمی بعد از چاپ جز لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نشرچشمه و در رقابت با کتاب‌های هاروکی موراکامی و ترجمه‌های خاکسار و … قرار گرفت.»

سناپور ضمن ابراز خوشحالی درباره‌ی آینده‌ی داستان‌نویسی نسل جوان گفت: «من فکر می‌کنم نسل جوانی که وارد داستان‌نویسی شده باید هویت و جایگاه خود را پیدا کند. من به شدت خوش‌بینم و به نظرم اتفاقاتی که در داستان‌های نویسندگان جوان می‌افتد خوب و طبیعی‌ست و نوید از آن می‌دهد که نسل جوان دارد هویت خودش را در داستان‌نویسی پیدا می‌کند.»

مهدی یزدانی خرم، نویسنده و روزنامه‌نگار نیز در ادامه‌ی صحبت‌های سناپور گفت: «من حدود 9سال است که در نشرچشمه مشغول به کارهستم و همان‌طور که جناب سناپور گفت سال‌هایی که گذشتند، سال‌های پرفراز و نشیبی بود. حالا فکر می‌کنم باید کارنامه‌ای برای نشرچشمه در نظر بگیریم تا تاثیر آن را در ادبیات ایران ببینیم. در مورد این چهار کتاب باید بگویم که در این روزها که فروش مجموعه داستان کم، و بازار نشر و فروش کتاب راکد است، فروش این چهار کتاب خیلی خوب بوده و هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مختص خودشان را دارند. احمد ابوالفتحی به ساختار و قصه‌گویی به شدت اهمیت می‌دهد. رمان خانم رنجبر یک رمان نسلی جذاب است. کتاب «معبد لاک‌‌پشت» یک مجموعه داستان خوب است که بیشتر دغدغه‌های یک زن میان‌سال در فضای شهری دارد و هرکدام از این داستان‌های نکات تکان‌دهنده‌ای دارند که نمی‌شود از آن‌ها غافل بود. کارهای فرهاد بابایی که اولین رمان او در ایران است و پیش از این هم اثر منتشر کرده، داستان خانواده‌ای در طبقه‌ی متوسط است و خواندن این کتاب را به شدت توصیه می‌کنم.»

وی در ادامه افزود: «چشمه با تمام قدرت از ادبیات ایران دفاع و حمایت می‌کند. علی‌رغم نقدها، با این روند و فعالیت‌ها بی‌شک ادبیات ایران می‌تواند به یک جریان ادبی تبدیل شود.»

015

016

018

020

021

013

05

02

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *