انتشار رمان «نقب‌زدن به آمریکا» با ترجمه‌ی «گلی امامی»

نیمکت‌های داغ و مستطیل‌های سبز به روایت حمیدرضا صدر
April 3, 2015
کتاب تازه‌ی «بلقیس سلیمانی» با عنوان «من از گورانی‌ها می‌ترسم» منتشر شد
April 7, 2015

رمان «نقب‌زدن به آمریکا» نوشته‌ی «آن تایلر» با ترجمه‌ی «گلی امامی» منتشر شده است.

آن تایلر متولد 1941 (1320)، از موفق‌ترین نویسندگان آمریکاست که از او تا کنون بیست رمان (آخرین آن با عنوان «گلوله‌ی نخ آبی» در 2014 منتشر شد)، چند مجموعه‌ی داستان کوتاه و نقد ادبی منتشر شده است. پر فروش‌ترین رمان‌های او «شام در رستوران دلتنگی»، «جهانگرد تصادفی» و «تمرین تنفس»، هر سه نامزد جایزه‌ی پولیتزر بوده‌اند، که سومی آن را به دست آورد. آثار او جوایز بسیاری نصیبش کرده، از جمله جایزه‌ی ساندی تایمز، که او را برای پرداخت شخصیت‌ها، خلق جزئیات دقیق، موقعیت‌های عالی و سبک جاندار هنری‌اش، لایق این جایزه دانستند.

هر چند به زعم منتقدینش، شخصیت‌های او غیر معمول و مسئله دارند، ولی او با چیره‌دستی و جان‌دادن به زندگی داخلی‌شان، آن‌ها را قابل قبول و پذیرفتنی می‌کند. رمان‌های تایلر را می‌توان «واقعگرا» خواند اما نه با جزئیات روزمره‌ای که روایت را به زمان و مکان خاصی پیوند می‌زند. در رمان‌های او کسی لباس آخرین مد نمی‌پوشد، آخرین آهنگ‌های روز را «دانلود» نمی‌کند و آخرین ابزار تکنولوژی را به کار نمی‌برد. افراد اندکی، از اتفاقاتی که در جهان می‌گذرد با خبرند یا نگران آن‌اند.

ساختار تمام رمان‌های او حول خانواده و ازدواج‌های آمریکایی می‌گردد. به بی‌حوصلگی و کلافگی زوج‌ها، کودکان، خواهر و برادرها و پدر و مادرها می‌پردازد و از نیازشان به آزادی از قید و بندها و درگیری‌های عشقی، تحول روابط خانوادگی و احساس وظیفه می‌نویسد. بزرگ‌ترین هنر او این است که آمریکایی‌های معمولی و جزئیات زندگی عادی آن‌ها را به جشنی تبدیل می‌کند.

آن تایلر با دکتر «تقی مدرسی»، روان‌پزشک کودکان و نویسنده‌ی سرشناس ایرانی ازدواج کرد. آن‌ها دو دختر دارند. با وجود داشتن همسری ایرانی، تایلر به ندرت از شخصیت‌های ایرانی در رمان‌هایش استفاده کرده. «نقب زدن به امریکا» از نادر آثار اوست که شخصیت‌های اصلی آن یک خانواده‌ی ایرانی هستند.

 گلی امامی مترجم اثر درباره‌ی این رمان می‌گوید: «این رمان 300 صفحه‌ای در میان آثار آن تایلر جایگاه ویژه‌ای دارد، تایلر حدود 19 کتاب دارد و جزو نویسندگان بسیار معروف ادبیات معاصر آمریکاست. اغلب کتاب‌های آن تایلر بسیار آمریکایی است، اما کتاب “نقب زدن به آمریکا” را برخلاف رویه‌ی معمول خود نوشته و در واقع تنها کتابی است که شخصیت اصلی آن یک زن ایرانی است که به آمریکا مهاجرت کرده و در آنجا زندگی می‌کند؛ دلیل من هم برای ترجمه کتاب همین است.»

«نقب زدن به آمریکا» به زندگی سام و زيبا، يك زن و شوهر ايرانی می‌پردازد كه در آمريكا زندگی می‌كنند و قرار است کودکی را به فرزندی قبول کنند. داستان، بيشتر حول محور مادر سام می‌گذرد كه پس از ازدواج به آمريكا آمده و در دنيايی متفاوت از فرهنگ خود زندگی كرده است. آن تایلر داستانش را حول محور زندگی زیبا و سام یزدانی و مادر سام –مریم- می‌سازد، در عین‌ حال او به سبک زندگی مهاجران دیگری از آسیای شرق هم می‌پردازد و رمانی را می‌سازد که نیویورک تایمز آن را دری تازه به زندگی جامعه‌ی مهاجر در آمریکا نامیده است. این رمان سال 2006 به مدت سه هفته در لیست پرفروش‌ترین‌های آمازون بود.

از جمله آثار دیگر «گلی امامی» می‌توان به «دختری با گوشواره‌های مروارید»، «زندگی کوتاه است»، «اجاق سرد آنجلا» و «حباب شیشه»‌ اشاره کرد.

«نقب‌زدن به آمریکا» در 288 صفحه و با قیمت 18000 تومان منتشر شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *